OBLICZENIOWA ANALIZA CZĘŚCI MASZYN

Ściągacz—6302

             W trakcie prac remontowych zachodzi potrzeba wymontowania łożysk tocznych osadzonych w tarczach sprzęgłowych. Ze względu na nieprzelotowość otworów w tarczy sprzęgłowej oraz ze względu na wymiary łożyska typu 6302 dostęp do łożyska jest ograniczony.

           Potrzeba jest więc zaprojektować taki ściągacz, który przeniesie obciążenie równe 400kg. Podstawą do zaprojektowania ściągacza jest średnica pierścienia wewnętrznego łożyska równa 15mm. Zaprojektowałem ściągacz, który składa się z następujących części:

1.  Podstawa.

2.  Śruba

3.  Chwytak

4.  Sworzeń

 

Miejsce występowania największych naprężeń

Strona główna Politechniki GdańskiejPowrót do strony głównej

5.  Drążki

6.  Pierścień

7.  Kołek

Opis.

                 W celu zdemontowania łożyska należy przeprowadzić następujące operacje. Wkładamy najpierw jedną część chwytaka w łożysko, potem drugą część. W chwytak wbijamy sworzeń i ustalamy osiowość otworów w chwytaku. Następnie nakładamy na chwytak układ złożony z podstawy i śruby. Pierścień montujemy do chwytaka za pomocą kołka. Za pomocą drążków obracamy śrubą, powodując wykręcanie się do góry śruby z podstawy. W ten sposób śruba wywiera naciski na pierścień, który jest połączony z chwytakiem za pomocą   kołka. W wyniku tych nacisków chwytak zaczyna się przesuwać ku górze, zaczepiając o wewnętrzny pierścień łożyska. W miarę kręcenia śrubą następuje demontaż łożyska.

OBLICZENIOWA ANALIZA CZĘŚCI MASZYN