Pablo Software Solutions
Na podstawie przeprowadzonych przezemnie obliczeń, można zauważyć, że nawet niewielka zmiana jakiegokolwiek parametru konstrukcji może przynieść wymierne korzyści. Podczas tworzenia mojego projektu nauczyłem się, że duże wcale nie oznacza mocne. Da się to zauważyć przy zwiększaniu grubości blachy wspornika. Co prawda wytrzymałość wspornika rośnie wraz ze zwiększaniem grubości ścianki, lecz nie wpływa to korzystnie na konstrukcję, ponieważ rosną naprężenia w spoinie spowodowane zbyt dużą różnicą sztywności tych dwóch elementów.

Projektując jakieś elementy konstrukcji starajmy się wyeliminować spiętrzenie napręże
ń z obszaru spoiny w miejsca leżące w obszarze który ma większe naprężenia dopuszczalne. Naprężenia w spoinie można zmniejszyć poprzez odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji (łagodne przejścia) lub też specjalnie zaprojektowane i umieszczone w odpowiednim miejscu karby.

Niestety obliczenia wykonane przezemnie nie dają wiarygodnych wyników ponieważ:

- ANSYS z którego korzystaliśymy podczas zajęć a także komputery nie posiadały odpowiedniej mocy obliczeniowej aby wykonać obliczenia z wymaganą dokładnością co wiąże się bezpośrednio z gęstością podziału modelu na elementy sko
ńczone. W moim przypadku zadowalająca gęstość podziału wynosiłaby około 25, niestety musiałem zrezygnować z tej liczby elementów skończonych ponieważ ANAYS w laboratorium może wykonywać obliczenia tylko na konstrukcjach składających się z 32 000 elementów skończonyc, a także moc obliczeniowa komputerów nie była wystarczająca aby dokonać obliczeń z wymaganą doklądnością. W ostateczności zastosowałem gęstość podziału na poziomie siedmiu co daje 11367 elementów skończonych.

- Model obciążenia który użyłem do obciążenia konstrukcji parciem wiatru na komin nie jest odwzorowaniem rzeczywistego obciążenia, co zostało omówione w zakładce obciążenie.