RUROCIĄGI DALEKIEGO ZASIĘGU

Eksploatacja

Stresowa próba ciśnieniowa

Celowe, jednorazowe, statyczne przeciążanie (przeprężanie) rury dla wywołania odkształceń plastycznych, ale nie niszczących:

Niektóre przepisy i normy dotyczące np. rurociągów z korozją pozwalają zmniejszyć zapasy bezpieczeństwa po wykonaniu próby stresowej.

Podział odcinka rurociągu na sekcje, czyszczenie i kalibrowanie sekcji, instalacja do napełniania, wspawanie głowic testowych, napełnianie, wpływ gazowego powietrza i zmian temperatury na przebieg próby - takie jak w trakcie ciśnieniowych prób odbiorczych.

Ciśnienia hydraulicznych prób stresowych (na tle ciśnień próbnych):

Stosowane niemieckie przepisy VdTÜV - Merkblatt 1060 Richtlinien für die durchfürung des Stresstests

Precyzyjny pomiar ilości wpompowanej wody, ciśnienia (manometrem tłokowym - "ważenie ciśnienia") i temperatury

Stopniowanie podnoszenia ciśnienia przy kolejnych wpompowaniach kolejnych porcji wody:

Czasowy przebieg próby

Na odcinku B-C obserwuje się "przedwczesne, nieoczekiwane" płynięcie pod wpływem sumy naprężeń od ciśnienia próbnego i naprężeń własnych oraz montażowych. Dopiero w drugiej próbie można liczyć na wzmocnienie całego materiału rury, którego efekty mozna zaobserwować w trakcie trzeciej próby:

Barierą dla próby stresowej jest zbliżanie się do granicy zerwania materiału, obrazowaną wydłużeniem przy zerwaniu A. Przepisy VdTÜV 1060 sugerują ograniczenia dopuszczalnego wzrostu objętości rurociągu (odpowiadającego granicznemu wydłużeniu obwodowemu) powyżej granicy proporcjonalności:

 

 

 


Autor: Leszek Dąbrowski - Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej 2003