Egzamin z przedmiotu PROJEKTOWANIE Z WYKORZYSTANIEM MES

 

Zagadnienia poruszane na egzaminie obejmują tematykę wykładów:

1. Jak objawia się brak wspólnych powierzchni między sąsiednimi bryłami składowymi modelu geometrycznego (na etapie podziału na elementy skończone i w wynikach obliczeń). Jak uzyskać i skontrolować brak rozcięć w modelu geometrycznym?

2. Korzyści wynikające z budowy modelu geometrycznego z czworobocznymi ściankami. Podział modelu geometrycznego zapewniający mapped meshing.

3. Korzyści z zastosowania 20-węzłowego elementu skończonego (np. w porównaniu do elementu 4-węzłowego). Podobne porónanie dla odpowiedników przy modelowaniu powłokowym czy płaskim.

4. Wpływ gęstości podziału na elementy skończone na czas obliczeń, rozmiary przeliczanych macierzy (zajętość pamięci) oraz dokładność wyników obliczeń.

5. Etapy (elementy) budowy modelu MES w zadaniu statyki (model geometryczny, opis materiału, podział na elementy skończone, podparcie, obciążenie, obliczenia).

6. Co oznacza w końcowym modelu MES (podczas obliczeń) podparcie wskazanej powierzchni?

7. Czy model geometryczny ma związek z możliwościami przykładania warunków brzegowych?

8. Korzyści wynikające z parametryzacji modelu MES.

9. Korzyści i wady modelowania powłokowego. Planowanie położenia powierzchni w modelu geometrycznym modelu powłokowego.

10. Przebieg obliczeń MES utraty stateczności konstrukcji. Jak uzyskać zbieżne wyniki w konstrukcji tracącej stateczność (silnie nieliniowej)? Możliwość oceny kontrukcji, dla której udało się uzyskać wyniki jedynie przy częściowym przeniesieniu obciążenia (Time<1).

11. Jak jest opisywany materiał w modelu dwuliniowym z kinematycznym umocnieniem (krzywa rozciągania, parametry)?

12. Hipoteza Hubera obejmuje jedynie zakres sprężysty materiału. Jak oglądać stan konstrukcji (wyniki naprężeń) w zakresie plastycznym?

13. Jaki wynik obliczeń MES jest charakterystyczny dla zadania kontaktowego? Jak zmieniają się etapy budowy modelu MES w tym zadaniu w stosunku do zwykłej statyki? Jak zmieniają się nakłady obliczeniowe?

 

 


Autor: Leszek Dąbrowski - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej 2024