![]() |
OBLICZENIOWA ANALIZA CZĘŚCI MASZYN |
ANALIZA OBIEKU Obliczenia przeprowadziłem dla kilku grubości blachy w celu znalezienia najbardziej optymalnego rozwiązania, które byłoby zdolne przenieść zadane obciążenie. Grubości zmieniałem osobno dla górnej półki i dla reszty elementu. Stany naprężeń są pokazane wg hipotezy Hubera odpowiednio dla podanych grubości:
|
|
![]() Maksymalne naprężenie wystąpiło w półce wartość ponad 2400MPa.
Naprężenia w półce spadły do około 1100MPa, maksymalne naprężenia wystąpiły teraz w dolnej części rury zewnętrznej w miejscu styku z rurą wewnętrzną i wynoszą 1241Mpa.
Naprężenie w półce zmalały do około 500MPa wiec zwiększam teraz grubość pozostałych elementów
Jak widać naprężenie maksymalne jest teraz pod prętem (przetyczką) wynosi 843MPa. Wartość tego naprężenia będzie duża, ponieważ w tym miejscu jest styk punktowy. Tym fragmentem konstrkcji nie będę się zajmował, wiec po usunięciu tego fragmentu naprężenia wyniosły. Naprężenie maksymalne w pólce wynosi 667MPa.
Jak mówiłem fragmentem styku pręta nie będę się zajmował wiec naprężenia po usunięciu tego fragmentu wyglądają następująco. Naprężenie półki dalej przekraczają Re wiec zwiększamy grubość.
Dalej naprężenie w półce nie mieści się w granicy Re, aby zejść poniżej granicy plastyczności należało by dalej zwiększać grubości elementów ale jest to rozwiązanie "mało ambitne". Wiec spróbowałem znaleźć bardzie zadowalające mnie rozwiązanie. OPTYMALIZACJA Wykres zmiany naprężenia do zmiany grubość materiału. Wykres przemieszczenia w zależności od grubości elementu Jak widać aby stojak spełniał swoje zadanie to grubość półki powinna wynosić wiecje niż 6mm a grubość pozostałych elementów ponad 5mm. |
|